Hadisy

wpid-2015-06-20-13-27-21.png

Muzułmanie niezmiernie kochają i szanują Proroka Muhammada ﷺ. Był on Wysłannikiem Boga, który otrzymał Słowo Boże – Koran (Al-Qur’an). Był najlepszym człowiekiem jaki kiedykolwiek żył na ziemi i niedoścignionym wzorem dla ludzkości. Jego nauki, czyny i wypowiedzi są udokumentowane i istnieją dla nas jako HADISY (ahadith) czyli zbiór narracji Proroka Muhammada ﷺ.

Hadis (arab. الحديث al-hadith, w liczbie mnogiej أحاديث ahadith) – opowieść przytaczająca wypowiedź proroka Mahometa, jego czyn lub milczącą aprobatę. Każdy hadis składa się z tekstu (matn) i łańcucha przekazicieli (isnad). Hadisy tworzą sunnę (Tradycję) – najważniejsze po Koranie źródło muzułmańskiego prawa szariatu.

Początkowo były one przekazywane ustnie poprzez łańcuch przekazicieli. Według tradycyjnego poglądu uczonych muzułmańskich przyczyniło się to do powstania wielu fałszywych hadisów, które miały wspierać interesy poszczególnych grup i w ok. 200 lat po śmierci proroka było ich już około 200 tys. Uczeni arabscy przystąpili więc do wnikliwego badania tych przekazów, sprawdzając łańcuch przekazicieli każdego hadisu. Na podstawie owych badań stworzyli zbiory hadisów uznawanych za autentyczne. (Wiecej o hadis TUTAJ.)

Istnieją również Hadis al-qudsi. „Hadisy qudsi to wypowiedzi Proroka Muhammada ﷺ tak, jak zostały mu objawione przez Wszechmocnego Allaha. Hadisy qudsi (lub Święte hadisy) są tak nazywane, ponieważ w odróżnieniu od większości hadisów, które są Hadisami proroczymi, ich autorytet (sanad) wywodzi się nie od Proroka, ale od Wszechmocnego. Wśród licznych definicji Świętych hadisów, opracowanych przez wczesnych uczonych, znajdujemy wypowiedz autorstwa as-Sajjid asz-Szarif al-Dżurdżani (zm. 816 r.h.) w jego słowniku „At-Tarifat”: „Święty hadis pochodzi, jeśli chodzi o znaczenie, od Allaha Wszechmocnego. Jeśli chodzi o sformułowanie – jest ono „autorstwa” Wysłannika Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha niech będą z nim). Są to rzeczy, które Allah Wszechmocny zakomunikował Swemu Prorokowi poprzez objawienia lub we śnie, a on, pokój niech będzie z nim, przekazał to własnymi słowami. Koran plasuje się wyżej od hadisów qudsi, albowiem został on objawiony w określonej formie (znaczenie i forma pochodzą od Allaha)”. ZBIÓR CZTERDZIESTU HADISÓW QUDSI

Źródło 1; Źródło 2


Polecamy rowniez:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s