Dlaczego muzułmanki noszą hidżab?

      1. Z posłuszeństwa do Boga

Muzułmanki noszą hidżab, ponieważ Bóg polecił im w Koranie, by przyozdobiły hidżab, gdy osiągną dojrzałość płciową.

Bóg Wszechmogący nakazał posłuszeństwo wobec Niego i Jego Posłańca (pokoj z nim) i dlatego On mówi (co znaczy): Nie jest to dla wierzącego mężczyzny lub kobiety wierzącej, kiedy Bóg i Jego Posłaniec mieli zadecydował, że powinni oni [potem] mieć wybór co do ich sprawy. A ktokolwiek nie zgadza się z Bogiem i Jego Posłańcem, z pewnością zboczył z oczywistego błędu. (Koran 33:36)

Również Allah Wszechmogący nakazuje kobietom nosić hidżab, mówiąc (co znaczy): Powiedz wierzącym kobietom, żeby spuszczały skromnie swoje spojrzenia i strzegły swojej czystości; i żeby pokazywały jedynie te ozdoby, które są widoczne na zewnątrz; i żeby narzucały zasłony na piersi, i pokazywały swoje ozdoby jedynie swoim mężom lub ojcom, albo ojcom swoich mężów, albo swoim synom lub synom swoich mężów, albo swoim braciom, albo synom braci, lub synom swoich sióstr; lub ich żonom, lub tym, którymi zawładnęły ich prawice; albo swoim służącym spośród mężczyzn, którzy nie są owładnięci pożądaniem cielesnym; albo też chłopcom, którzy nie poznali nagości kobiet. I niech one nie stąpają tak, aby było wiadomo, jakie ukrywają ozdoby. Nawracajcie się wszyscy do Boga, o wy, wierzący! Być może, będziecie szczęśliwi! Koran, 24:31

     2. Jako forma obrony

Kobiety zostały stworzone pięknymi, i islam zachęca kobiety do ochrony swoich ciał przed seksualizacją, zobiektywizowaniem i fałszywym przedstawieniem. Hidżab przesuwa centrum uwagi od kobiecego ciała w kierunku ich charakteru, osobowości, intelektu i zestawu umiejętności. Hidzab chroni kobiete przed pozadliwym wzrokiem obcych mezczyzn.

    3. Jako akt skromności

Noszenie hidżabu jest sposobem, w jaki kobieta może wzrastać w wierze, rozpoczynając swoją duchową podróż, aby uzyskać bliskość Boga Wszechmogącego. Prorok Muhammad (pokój z nim) powiedział: „Skromność jest gałęzią wiary”, a takze: „Wstydliwość i wiara są nierozłączne, jeśli jedna zostanie usunięta, druga również zostanie usunięta”. Skromność (haja) można wyrazić na wiele różnych sposobów, a hidżab jest jednym z nich.

    4. By osiągnąć duchową czystość

Allah wspomina w Koranie, że hidżab jest środkiem pozwalającym kobietom osiągnąć czystość serca.

Hidżab jest określany jako przynoszący czystość serca zarówno wierzącym mężczyzom jak i kobietom, ponieważ serce nie może pragnąć tego, czego oko nie może zobaczyć. Dlatego serce jest czystsze, gdy nie widzi tego, czego pragnie, wiec nie będzie pokusy, ponieważ hidżab nie daje szans na aspiracje ludzi, którzy mają chore serca. Jest to wskazane przez werset, który oznacza: Nie bądź miękki(a) w mowie [do mężczyzn], aby ten, w którego sercu choroba nie byłaby pożądana. (Koran 33:32)

    5. By podążać śladami pobożnych

Hidżab jest przykładem podążania za żonami Proroka (pokój z nim), które dostały nakaz od Boga, aby się zakryć w dany sposób i zasłonić swoje piękno.

O proroku! Powiedz swoim żonom i swoim córkom, i kobietom wierzących, aby się szczelnie zakrywały swoimi okryciami. To jest najodpowiedniejszy sposób, aby były poznawane, a nie były obrażane. A Bóg jest Przebaczający, Litościwy! (Koran, 33:59)

   6. Za nagrodę Raju

Przestrzegając instrukcji Boga, kobiety zasadniczo dążą do osiągnięcia Jego zadowolenia i obietnicy Raju.

Bóg Wszechmogący mówi (co znaczy): O, dzieci Adama, My obdarzyliśmy was ubraniami, aby ukryć wasze prywatne części i jako ozdoby. Ale ubranie prawości – to jest najlepsze. To ze znaków Allaha, że ​​być może oni będą pamiętać. (Koran 7:26) Oznacza to, że Allah Wszechmogący wysłał dwa rodzaje ubrań: odzież, która obejmuje twoje „Awrah” (części prywatne) i odzież, która zdobi cię i upiększa. Ubiór prawości jest najlepszy. Innymi słowy, roztropność religijna i bogobojnosc wobec Wszechmogącego zapewniają najlepsze ubranie, które może cię ozdobić. Jest tak dlatego, że wewnętrzna czystość jest lepsza niż zewnętrzna piękność, a najlepsze ubranie człowieka to posłuszeństwo Jego Panu. Nie ma dobra w tym, kto nie zgadza się z Bogiem Wszechmocnym. Nagrodą za dobre uczynki i przestrzeganie nakazow Boga jest obietnica Raju. 

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Dlaczego muzułmanki noszą hidżab?

  1. Beata Kulica pisze:

    Hmm, zastanawiałam się przez chwilę czy czasem hijab noszony przez kobietę w krajach europejskich nie ściąga na nią więcej uwagi niż powien z założenia, że to co obce przykuwa uwagę i prowokuje do oceny. Kij ma dwa końce, kobiety z odsłoniętymi włosami można uznać za prowokacyjne seksualnie jeśli mają wyjątkowo piękne włosy lub ekstrawagancką fryzurę. Kobietom obciętym jak facet polecam zasłonić szpetotę ze względów estetycznych. Raczej nikt się niespodziewa, że pod hijabem kryje się np prowokacyjny czerwony jeżyk z czarnym paskiem po środku, więc jeśli jakiś zachodni facet zacznie przyglądać się przyzwoicie czy też nie muzułmance to może chociaż przebłysk rozumu, każe mu się zastanowić nad manifestem, że dla niej ważna jest czystość umysłu i serca. Mądry doceni odwagę noszenia hijabu w kraju o odmiennych poglądach kulturowych, a głupi i tak niczego nie zrozumie.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s