Islam czy „islam”

Islam czy "islam"?

Przekazał Muslim od Abu Hurajry (oby Allah był z niego zadowolony), że Wysłannik Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział:

بَدَأَ الإِسْلاَمُ غَرِيبًا وَسَيَعُودُ كَمَا بَدَأَ غَرِيبًا فَطُوبَى لِلْغُرَبَاءِ‏
„Islam rozpoczął się, jako coś obcego i powróci do bycia obcym, tak jak się rozpoczął. Nieś więc dobrą nowinę obcym”.

Islam na początku był „obcy”, gdyż miał niewielu wyznawców. Wyrażenie, że stanie się ponownie „obcy” wskazuje na to, iż po początkowym rozkwicie islamu i znacznym powiększeniu się liczby prawych muzułmanów, wraz z upływem czasu coraz mniej ludzi będzie podążało za (prawdziwymi) naukami islamskimi – pomimo ogromnej liczby wyznawców. „Dobre wieści” zaś to wieści o Raju czekającym na tych, którzy będą się trzymać religii, zgodnie z hadisem od `Abdullaha bin `Amr bin al-`As, gdzie Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział: „Dobre wieści dla obcych”. Został wówczas spytany, „Kim są obcy, o Wysłanniku Allaha?”. Odpowiedział: „Są to prawi ludzie spośród wielu złych ludzi, którzy nie słuchają ich częściej niż słuchają” (Musnad Ahmad). Hadis ten mówi nam, że nadejdzie czas, kiedy osoba prawa i mająca dobrą wiedzę napotka niewiele osób, które się z nią zgodzą, lecz wiele takich, które się z nią nie zgodzą i będą z niej szydzić. Kiedy będzie nawoływać ludzi do tego, co dobre, niewielu go usłucha.

Zatem już dawno temu przewidziane zostało przez Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim), iż wraz z upływem czasu muzułmanom coraz trudniej będzie pozostawać na właściwej drodze i praktykować islam, gdyż nawet brać muzułmańska – mimo iż liczna – nie będzie rozumiała islamu należycie, co się niewątpliwie sprawdza. W dzisiejszych czasach islam dla wielu zmieszał się z kulturą, tradycjami, mitami i przesądami, granice się dla nich zatarły, nauczają tak pojętej „religii” kolejne pokolenia, bez wgłębiania się w źródła islamskie. Dowodem mogą być sytuacje spotykające konwertytów, którzy często wybierają islam świadomie, czerpiąc nauki z wiarygodnych źródeł, będąc głodnymi wiedzy starają się dowiedzieć jak najwięcej. Czasem w konfrontacji z „muzułmanami od pokoleń” są przekonywani, iż prawda nie jest taka, jak ją głoszą, pomimo przedstawiania im dowodów wprost z Koranu i/lub Sunny, zaś na potwierdzenie swoich teorii mając argumenty typu „tu wszyscy tak robią” czy „moi rodzice tak robili, moi dziadkowie tak robili”, wyciągając wniosek, „więc taka jest prawda”. Oczywiście nie znaczy to, że „konwertyci wiedzą lepiej”, podczas gdy ludzie z krajów muzułmańskich swej religii dokładnie nie znają, pragniemy jedynie zwrócić uwagę na fakt, iż taka tendencja dziś istnieje.

Islam czy "islam"? Koran, 6:116

„Jeśli posłuchasz większości tych, którzy są na ziemi, to oni sprowadzą ciebie z drogi Boga. Oni postępują tylko za mniemaniem i tylko zgadują” (Koran, 6:116)

Dlatego tak ważne jest, by ucząc się o islamie nie słuchać jedynie tego, co mówią ludzie – nawet jeśli są muzułmanami – lecz tego, co przekazał Bóg (niech będzie wywyższony) i Jego Posłaniec (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim), prosić o dowody na wszystko, co się słyszy, a także by podążać za tym, czego się nauczyło, nie pozwalając, by ktokolwiek nas od tego odciągnął czy przekonywał do własnych (nie popartych dowodami) racji. Naszym obowiązkiem jest podążać za religią Boga i prostować tam, gdzie jest niewłaściwe jej rozumienie czy otwarte odwracanie się od niej.

„Sądź więc między nimi według tego, co zesłał Bóg, i nie idź za ich namiętnościami; i strzeż się przed nimi, żeby cię nie zwiedli od czegokolwiek, co tobie zesłał Bóg. A jeśli oni się odwrócą plecami, to wiedz, że Bóg chce tylko dotknąć ich nieszczęściem za niektóre ich grzechy. Zaprawdę, wielu spośród ludzi – to, z pewnością, ludzie szerzący zepsucie!” (Koran, 5:49)

Allah również poinformował nas, że prawdziwie wierzący i trzymający się religii ludzie nie stanowią większości. Za to należą do tych, z których Bóg jest zadowolony i których w życiu przyszłym wynagrodzi. Warto się więc starać, mimo iż „obcym” w życiu łatwo nie jest. Jednak osoba prawdziwie wierząca nie zważa na to, co dzieje się w tym życiu, wie, że jest to jedynie test dla nas, robi wszystko, by zasłużyć sobie na zadowolenie Allaha. Trzymanie się nauk islamu jest dla niego ważniejsze niż bycie akceptowanym przez większość społeczeństwa. Wie, iż nie musi się wówczas niczego obawiać.

„O wy, którzy wierzycie! Sami jesteście odpowiedzialni za wasze dusze. Nie zaszkodzi wam ten, kto zabłądził, jeśli jesteście prowadzeni drogą prostą. Do Boga wszyscy powrócicie i On obwieści wam to, co czyniliście!” (Koran, 5:105)

Niech Wszechmocny Bóg pomoże nam być jak wyżej opisani „obcy”, da nam cierpliwość i wytrwałość i ułatwi nam naszą podróż w życiu tym, oraz obdarzy wybaczeniem i rajem w życiu przyszłym. Amen.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s