Jak się modlić w islamie

Modlitwa salah (jak wyglada modlitwa w islamie – VIDEO), jako jeden z filarów islamu, jest bardzo ważną częścią życia muzułmanina. Wierni wykonują pięć obowiązkowych modlitw codziennie w określonych godzinach.

  1. Fadżr – poranna modlitwa (2 rakaty)
  2. Dohr – południowa modlitwa (4 rakaty)
  3. Asr – popołudniowa modlitwa (4 rakaty)
  4. Maghrib – wieczorna modlitwa (3 rakaty)
  5. Isha – nocna modlitwa (4 rakaty)

Aby przystąpić do odmawiania modlitwy, muzułmanin musi być w stanie czystości rytualnej, co znaczy, że musi oczyścić się wykonując wu’du -oblucje. (jak wykonać wudu – VIDEO) Następnie, poprawnie ubrany, staje w ustronnym, czystym miejscu zwracając się twarzą w stronę Ka’aby w Mekce, czyli w kierunku modlitwy zwanym Qibla. (jak znaleźć Qibla TUTAJ)

modlitwa - krok 1

1. Krok pierwszy –  odnów intencję.

Rozpoczynając każdą modlitwę musimy być świadomi naszych zamiarów odnawiając naszą intencję. W myśli możemy sobie powiedzieć na przykład: ‚będę się modlić Fadżr, dwa rakaty. Bóg na mnie patrzy, teraz się skoncentruję i postaram się jak najlepiej wykonać mają modlitwę.’


takbir 'Allahu Akbar' w modlitwie

2. Powiedz ‚Allahu Akbar’ z podniesionymi rękami 

Podnosząc ręce na wysokość uszu, jednocześnie wypowiadając słowa ‚Allahu Akbar’ (Bóg jest Najwspanialszy/Najwyższy) (tzw. takbir) rozpoczynamy modlitwę.


modlitwa w islamie | islam bez tajemnic

3. Przybierz pozycję stojącą w kierunku Ka’aby z rozłączonymi stopami, trzymając ręce na klatce piersiowej układając prawą dłoń na lewej.

W tej pozycji trzeba patrzeć ku miejscu dokonywania pokłonów. (Jeżeli ktoś z powodu choroby, starości, ciąży lub innych powodów nie może stać w modlitwie, to możne się modlić w pozycji, która jest dla niego najwygodniejsza.)

  • Wypowiadamy ‚Audhu billehi mina szajtaan irradżiim’ (szukam schronienia przed Szatanem przeklętym) i zaczynamy wypowiadać modlitwę wymawiając słowa pierwszego rozdziału Koranu Al-Fatiha. Ta sura jest powtarzana w każdym rakacie. (Więcej o surze Al-Fatiha TUTAJ.)

‚Bismi’llahir-rahmani-rrahim Alhamdulillahi Rabbil-alamiin Ar-Rahmani-rrahim Maliki jaumi-ddinn Ijjaka na`abudu ła-ijjaka nastaiin Yhdina ssiratal-mustaqiim Sirata-lladhina an`amta`alejhim Ghajril-maghdubi alejhim ła la-ddaaalliin Amin’ (Tłumaczenie: W Imię Boga / Allah, Miłosiernego Litościwego, Chwała Bogu, Panu światów Miłosiernemu, Litościwemu Królowi Dnia Sądu. Ciebie czcimy i Ciebie prosimy o pomoc. Prowadź nas drogą prostą. Drogą tych, których obdarzyłeś dobrodziejstwami, nie zaś tych, na których jesteś zagniewany i którzy błądzą. Amin.)

  • Zaraz po Al-Fatiha, wypowiadamy inną surę lub część Koranu (tylko w dwóch pierwszych rakatach). Na przykład:

‚Bismi’llahir-rahmani-rrahim Qul huła-llahu ahad Allahu-ssamad Lam jalid ła lam julad Ła-lam jaku-llahu kufułan ahad.’ (Tłumaczenie: W Imię Allaha, Miłosiernego Litościwego Mów: On – Allah Jeden Bóg Wiekuisty. Nie zrodził i nie został zrodzony. Nikt Jemu nie jest równy.)

Dla ułatwienia nauki możesz wydrukować poniższy wizerunek i czytać z kartki podczas modlitwy, dopóki nie zapamietasz słów.

modlitwa w islamie krok po kroku

Do wydrukowania transliteracja sury Al-Fatiha i sury Al-Ikhlas.


raka -sklon w pasie | modlitwa w islamie | islam bez tajemnic

3. Wykonaj Ruku  –  skłon w pasie opierając dłonie o kolana, do momentu odpoczynku.

W tej pozycji wymawia się trzy razy: ‚Subhana rabija-ladhim’. Prostując się należy powiedzieć: ‚Samiallahu liman hamida’, a kiedy osoba jest w pozycji stojącej wymawia: ‚Rabbana ła lakal hamd.’ – Prorok Muhammad ﷺ

Zatem robiąc Ruku (90 stopni skłon z nogami wyprostowanymi w kolanach, plecami i szyją w równoległej pozycji z ziemią) wymawiamy ‚Subhana rabija-ladhim’ trzy razy. (Znaczenie: chwała memu Panu Wzniosłemu.)


podnosząc się z ruku | modlitwa w islamie

4. Wyprostuj się z pokłonu (ruku). 

  • Wyprostowując się z pokłonu, mamy ramiona przy boku i wypowiadamy: ‚Sami Allahu li-man hamida’ (Allah słucha tego, który Go wychwala).
  • Teraz z powrotem kładziemy prawą dłoń na lewej dłoni, wzrok w miejscu, w którym spoczywa czoło podczas pokłonu i wypowiadamy: ‚Rabbana ła lakal-hamd’ (Panie nasz, chwała Tobie.)
  • Wypowiadając ‚Allahu Akbar’ (Allah jest Największy) przystępujemy do sudżud czyli pokłonu na ziemi (sujud). 

modlitwa w islamie | sudżud | sujud| islam bez tajemnic

5. zrób pokłon (sudżud) by czoło, nos, dłonie, kolana i palce stóp dotykały ziemię.

W tejże pozycji wypowiadamy trzy razy: ‚Subhana rabijja ala’  (Chwała mojemu Panu Wzniosłemu). W tej pozycji możemy robić duaa i prosić Boga o co tylko chcemy we własnym języku.


modlitwa w islamie | islam bez tajemnic

6. Podnosząc SIĘ z pokłonu (sadżda) siadamy na kolanach.

W tej pozycji z dłońmi płasko na kolanach wypowiadamy ‚Allahu Akbar’ i ponownie wykonujemy pokłon na ziemi (sudżud), podczas którego raz jeszcze trzykrotnie wypowiadamy ‚Subhana rabijja ala‎’.

W TEN SPOSÓB KOŃCZYMY PIERWSZY RAKAT I WSTAJEMY DO DRUGIEGO RAKATU, POWTARZAJĄC KROKI 2-6.


pozycja taszahud | modlitwa w islamie | islam bez tajemnic

7. wypowiadamy modlitwę taszahud siedząc na kolanach.

Po ukonczeniu drugiej raka, po krokach 2-6, nie podnosimy się z siedzenia na kolanach, a utrzymujemy tę pozycję recytując taszahud:

‚At-tahijatu li’lahi ła ssalałatu ła’tajjibat Assalamu allajka ajuhan-nabi ła rahmatullahi ła barakatu. Assalamu allajna ła alla ibadi-lahi salihin. (Podnoszac palec wskazujacy:) Aszhadu la illaha illaallah ła aszhadu anna Muhammadan abduhu ła rasulu. (Opuszczjąc palec kontynuujemy:) Allahuma salli alla Muhammadin  ła alla ‘ali Muhammadin Kama salajta alla Ibrahim, ła alla ‘ali Ibrahima Fil alamin innaka hamidun madżid. Allahuma barik alla muhammadin ła alla ‘ali Muhammadin Kama barakta ‘alla Ibrahima ła alla ‘ali Ibrahima Fil alamin innaka hamidun madżid.’    

Modlitwa taszahud wypowiadana po drugim i czwartym rakacie. Do wydrukowania.

Modlitwa taszahud wypowiadana po drugim i czwartym rakacie. Do wydrukowania.


        

taslim | modlitwa w islamie

8. KOŃCZYMY modlitwę mówiąc ‚Assalamu ‚alajkum ła rahmatullah’.

Siedząc na kolanach wykonujemy taslim. Odwracamy głowę najpierw w prawo, wypowiadając ‚Assalamu Allajkum ła Rahmatullah‚, potem w lewo powtarzając te same słowa ‚Assalamu Allajkum ła Rahmatullah’ (co oznacza: Pokój i Miłosierdzie Allaha z tobą).

W ten sposób kończymy naszą modlitwę.


Więcej na temat modlitwy – polecamy darmową e-książkę do pobrania: KSIĘGA MODLITWY

Źródło: wikihow.com

Reklamy

3 myśli w temacie “Jak się modlić w islamie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s