„Werset miecza” (9:5)

werset 5 sury 9, At-Tauba (Skrucha) werset miecza

Często przytaczanym cytatem mający udowodnić, iż muzułmanie mają zabijać nie-muzułmanów, jest werset 5 sury 9, At-Tauba (Skrucha), zwany „wersetem miecza”: „Zabijajcie bałwochwalców, tam gdzie ich znajdziecie”. Pełny werset brzmi: „A kiedy miną święte miesiące, wtedy zabijajcie bałwochwalców, tam gdzie ich znajdziecie; chwytajcie  ich, oblegajcie i przygotowujcie dla nich wszelkie zasadzki! Ale jeśli oni się nawrócą i będą odprawiać modlitwę, i dawać jałmużnę, to dajcie im wolną drogę. Zaprawdę, Bóg jest przebaczający, litościwy!” (9:5)

Werset ten został objawiony w czasie, kiedy muzułmanie i politeiści (którzy wcześniej prześladowali i zmusili do ucieczki z rodzinnego miasta muzułmanów, nawet wówczas ciągle spiskowali i czyhali na ich życie) zaangażowani byli w wojnę, podczas której zawali pakt – zawieszenie broni na okres czterech miesięcy. Po tym okresie bitwa mogła zostać wznowiona. Jest to ów „termin” wspomniany w poprzednim wersecie (9:4): „Uszanujcie więc w pełni względem nich wasze przymierze, aż do ich terminu”. Część politeistów jednak nie zamierzała przestrzegać postanowień tego paktu, o czym mówią poprzednie i kolejne wersety, wyjaśniające, dlaczego muzułmanie dostali od Boga pozwolenie na zwalczanie tych niewiernych.

„Jakże to? Skoro oni, kiedy mają przewagę nad wami, nie przestrzegają wobec was ani związków przymierza, ani też traktatu o opiece?(…)” (9:8)

„Oni nie przestrzegają względem wiernego ani związków przymierza, ani traktatu o opiece. Tacy są ludźmi występnymi.” (9:10)

„A jeśli oni naruszają swoje przysięgi po zawarciu przymierza i jeśli atakują waszą religię, to zwalczajcie wtedy imamów niewierności! Zaprawdę, nie ma dla nich przysiąg! Być może, oni zaprzestaną! Czyż nie będziecie zwalczać ludzi, którzy złamali swoje przysięgi i którzy usiłowali wypędzić Posłańca? To oni zaatakowali was po raz pierwszy. Czy wy się ich obawiacie? Przecież Bóg zasługuje bardziej na to, byście się Go obawiali, jeśli jesteście wierzącymi! Zwalczajcie ich! Bóg ukarze ich przez wasze ręce i okryje ich wstydem; i dopomoże wam zwyciężyć ich.” (9:12-14).

Warto zauważyć, iż Koran jasno mówi tu, że dozwolenie na zwalczanie dotyczy tylko tych spośród bałwochwalców, którzy przymierze zrywają:

„I oto wezwanie od Bóg i Jego Posłańca do ludzi w dniu wielkiej pielgrzymki: ‘Bóg i Jego Posłaniec są wolni od zobowiązania względem bałwochwalców. Jeśli się nawrócicie, to będzie lepiej dla was; a jeśli się odwrócicie, to wiedzcie, iż nie sprowadzicie Boga do niemocy.’ Obwieść karę bolesną tym, którzy nie wierzą! Jednak z wyjątkiem tych spośród bałwochwalców, z którymi zawarliście przymierze, a oni go potem w niczym nie naruszyli ani też nie pomagali nikomu przeciwko wam. Uszanujcie więc w pełni względem nich wasze przymierze, aż do ich terminu.” (9:3-4).

Mimo zezwolenia na walkę z nie przestrzegającymi przymierza bałwochwalcami, nakazane zostało muzułmanom udzielić bezpiecznego schronienia nawet tym z nich, którzy będą szukać u muzułmanów schronienia. Warunkiem było, by osoby takie wysłuchały jakie jest przesłanie islamu, by mieli świadomość czym on jest, z czym walczą i być może pozbyli się uprzedzeń. Warunkiem NIE było przyjęcie przez nich islamu, a jedynie wysłuchanie. Nawet wówczas, gdy zdania nie zmienili, należało ich przetransportować w bezpieczne miejsce.

„A jeśli ktoś z bałwochwalców poszukuje u ciebie schronienia, to daj mu schronienie, tak by mógł usłyszeć słowo Boga, a następnie doprowadź go do miejsca bezpiecznego. Tak się stanie, ponieważ są to ludzie, którzy nie wiedzą.” (5:6)

Jasnym jest zatem, że “werset miecza” odnosi się do tych spośród bałwochwalców, którzy zdecydowali się zwalczać muzułmanów i ich religię. Koran jasno podkreśla tu, by chronić tych, którzy pragną pokoju, nawet jeśli są bałwochwalcami:

„Jakież może być przymierze bałwochwalców z Bogiem i Jego Posłańcem, z wyjątkiem tych, z którymi zawarliście przymierze w świętym Meczecie? I jak długo oni będą wierni wam, to i wy bądźcie wierni im! Zaprawdę, Bóg kocha ludzi bogobojnych” (9:6-7).

Nie jest to więc żadna ogólna zasada, nakaz zabijania nie-muzułmanów przez muzułmanów, jak próbuje się na podstawie tego wersetu udowodnić. Wystarczy czytać wersety Koranu we właściwym kontekście, starając się zrozumieć co się czyta, o czym mowa, nie zaś wyrywać parę wyrazów z kontekstu i przerabiać na własne potrzeby.

Autor: M.M.

<< WRÓĆ DO LISTY KONTROWERSYJNYCH WERSETÓW 
Reklamy

Jedna myśl w temacie “„Werset miecza” (9:5)

  1. andrzejto pisze:

    Kwestią zupełnie odmienną jest to, co rozumie się poprzez zwalczanie muzułmanów i ich religię. Czy zakaz budowy meczetów i nie wyrażanie zgody na osiedlanie się muzułmanów jest zwalczaniem czy też nie?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s