„Walczcie na drodze Boga” (2:244)

kontrowersyjne wersety Koranu | walczcie na drodze Boga Koran, 2 :244

Jak zostało wspomniane we wcześniejszych wersetach, po wielu prześladowaniach i emigracji do Medyny, muzułmanie – nadal zagrożeni przez politeistów, którzy nie chcieli pozostawić ich w spokoju – w końcu otrzymali od Boga pozwolenie na walkę. Wraz z zezwoleniem, pojawiły się też zasady, jakich należy przestrzegać podczas walki.

Mimo, iż walka była nieunikniona, część wiernych nie chciała brać w niej udziału. Ich strach był łagodzony przypomnieniami o tym, że życie na tym świecie to tylko chwila, a śmierć w obronie wiary zostanie nagrodzona w życiu przyszłym. Bóg przypomniał wiernym również o Boskim Przeznaczeniu, które jest nieuniknione. To dlatego werset ten, „Walczcie na drodze Boga i wiedzcie, że Bóg jest słyszący, wszechwiedzący!” (2:244) następuje po wersecie „Czyż nie widziałeś (Muhammadzie) tych, którzy wyszli ze swoich domostw – a były ich tysiące – z obawy przed śmiercią? I powiedział im Bóg: ‘Umierajcie!’ A następnie On ich ożywił!  Zaprawdę, Bóg jest władcą łaski dla ludzi, lecz większość ludzi nie jest wdzięczna!” (2:243).

Jest to historia o dużej, kilkutysięcznej grupie ludzi, którzy chcieli uciec przed zarazą, jaka wybuchła na ich ziemiach. Powiedzieli oni: „Powinniśmy udać się na ziemie, które są wolne od śmierci!”. Kiedy już oddalili się od miejsca zarazy, Bóg powiedział do nich: „Umierajcie!” – i wszyscy oni zmarli. Potem, jeden z Proroków przeszedł koło nich i prosił Boga, by za sprawą Swej mocy przywrócił ich do życia, o On wysłuchał jego modlitwy. Ludzie ci, po wskrzeszeniu, wychwalali Boga i nie ustawali w czczeniu Go.

Powyższa historia o zmarłych ludziach przypomina właśnie o Boskim Przeznaczeniu, którego nie jesteśmy w stanie uniknąć. Ludzie ci uciekli ze swej wioski, by ustrzec się epidemii i cieszyć się długim życiem. Jednak pisana im była śmierć w tym właśnie czasie, więc zmarli pomimo próby ucieczki przed nią.

Tak więc kiedy miała zostać stoczona walka, objawiony został werset: „Walczcie na drodze Boga i wiedzcie, że Bóg jest słyszący, wszechwiedzący!” (2:244), jako przypomnienie, iż nie należy próbować zmieniać przeznaczenia. Próba wymigania się od walki ani nie sprawi, że czas walki się przybliży, ani że się oddali, ani też, że się jej uniknie.

Podobne przypomnienie zamieścił Allah w wersecie 3:168: „Ci, którzy powiedzieli o swoich braciach: – a sami siedzieli w domu – ‘Gdyby nas posłuchali, to nie zostaliby zabici.’ Powiedz: ‘Odsuńcie śmierć od was samych, jeśli jesteście prawdomówni!’”, oraz w wersetach 4:77-78: „Czyż nie widziałeś tych, którym powiedziano: ‘Powstrzymajcie wasze ręce! Odprawiajcie modlitwę i dawajcie jałmużnę!’ A kiedy jest im nakazana walka, to wtedy część z nich obawia się ludzi, tak jakby się obawiała Boga albo jeszcze bardziej. Mówią oni: ‘Panie nasz!
Dlaczego nakazałeś nam walkę? A gdybyś dał nam trochę zwłoki?’ Powiedz: ‘Używanie życia na tym świecie – niedługie, a życie ostateczne jest lepsze dla tego, kto jest bogobojny. I nie doznacie niesprawiedliwości nawet na łupinkę daktyla.’ Gdziekolwiek byście byli, dosięgnie was śmierć, nawet gdybyście byli na wyniosłych wieżach.”

Warto zauważyć, iż werset ten zachęca do brania udziału w wyznaczonej już, nieuniknionej walce, nie jest zachętą do zabijania kogokolwiek bezprawnie, w innych okolicznościach.

Autorka: M.M.

<< WRÓć DO LISTY KONTROWERSYJNYCH WERSETÓW 
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s