„Chwytajcie ich i zabijajcie ich, gdziekolwiek ich napotkacie. My wam dajemy nad nimi władzę jawną.” (4:91)

chwytajcie ich i zabijajcie ich, gdziekolwiek ich napotkacie. My wam dajemy nad nimi wladze jawna. Koran, 4:91

Kolejna „perełka”, którą znów należałoby pokazać w kontekście. Na podstawie fragmentu wersetu 4:90, „…chwytajcie i zabijajcie ich, gdziekolwiek ich znajdziecie”, próbuje się udowodnić, iż islam nakazuje muzułmanom zwalczanie nie-muzułmanów. Faktem jest, iż werset ten nie ma nic wspólnego z (jawnymi) nie-muzułmanami i nie ma odniesienia do czasów współczesnych. Przeciwnie, ten objawiony już w Medynie werset odnosi się do tych, którzy w początkowej fazie islamu, jeszcze za życia Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) nazywali siebie muzułmanami, jednak faktycznie działali przeciwko muzułmanom za ich plecami, wspierali politeistów przeciwko wyznawcom islamu.

«Dlaczego stanowicie dwie partie w odniesieniu do hipokrytów (ar. munafiqin)? (…) Oni by chcieli, abyście byli niewiernymi, tak jak oni są niewiernymi, abyście więc byli równi. Przeto nie bierzcie sobie opiekunów (ar. ałlija) spośród nich, dopóki oni nie wywędrują razem na drodze Boga. A jeśli się odwrócą, to chwytajcie i zabijajcie ich, gdziekolwiek ich znajdziecie! I nie bierzcie sobie spośród nich ani opiekuna, ani pomocnika! Z wyjątkiem tych, którzy są związani z ludem mającym z wami przymierza; albo tych, którzy przyszli do was – z sercem ściśniętym – aby walczyć z wami albo ze swoim ludem. Gdyby zechciał Bóg, to dałby im władzę nad wami, i oni zwalczyliby was. A jeśli oni odejdą, nie prowadząc z wami walki i zaofiarują wam pokój, to wówczas nie wskaże wam Bóg przeciwko nim żadnej drogi. Wy znajdziecie innych, którzy będą chcieli żyć z wami w pokoju, i żyć w pokoju ze swoim ludem. Za każdym razem, kiedy będą doprowadzeni do buntu, doznają w tej próbie porażki. A jeśli oni nie odejdą od was i nie zaproponują wam pokoju ani nie powstrzymają swoich rąk, to chwytajcie ich i zabijajcie ich, gdziekolwiek ich napotkacie. My wam dajemy nad nimi władzę jawną!» (Koran, 4:89-91)

Kiedy hipokryci ci zostali zdemaskowani, stało się jasnym, iż działają oni na niekorzyść muzułmanów, Towarzysze Proroka podzielili się na tych, którzy chcieli dać im nauczkę i na tych, którzy się temu sprzeciwiali. To wówczas objawiony został werset: „Dlaczego stanowicie dwie partie w odniesieniu do hipokrytów?”. Bóg dał wiernym przyzwolenie na traktowanie zdrajców tak, jakby byli tymi, których wspierają, nie bacząc na to, iż twierdzili, że są muzułmanami. Dlatego Bóg objawił, by nie brać ich sobie za opiekunów dokąd oni się nie nawrócą, a kiedy jawnie się odwrócą od swej braci w wierze, należało ich schwytać i spróbować nawrócić. Jeśli wszelkie środki zawiodły i nadal jawnie obstawali przeciwko muzułmanom, należała im się śmierć. Chyba, że należeli do ludu mającego z muzułmanami przymierze  – wówczas (zgodnie z powyższą zasadą przynależności do tych, których wspierają) nie stanowili oni zagrożenia dla życia muzułmanów, toteż mimo oszustwa i zdrady zabić ich nie było wolno.

Ponownie wskazana jest tu islamska  zasada: Walczcie z tymi, którzy was zwalczają, lecz nie bądźcie stroną inicjującą walkę. „A jeśli oni odejdą, nie prowadząc z wami walki i zaofiarują wam pokój, to wówczas nie wskaże wam Bóg przeciwko nim żadnej drogi”. I podobnie: „A jeśli oni NIE odejdą od was i NIE zaproponują wam pokoju ani nie powstrzymają swoich rąk”, dopiero wówczas „chwytajcie ich i zabijajcie ich, gdziekolwiek ich napotkacie.  Taki właśnie jest wydźwięk całości powyższego wersetu.

Widać zatem, iż jest to bardzo dalekie od tego, co twierdzą przeciwnicy islamu, próbujący wpierać, iż werset ten miałby nakazywać muzułmanom zwalczać niewiernych (w domyśle: wszystkich nie będących muzułmanami), a w szczególności, iż jest to ogólna zasada obowiązująca w każdych okolicznościach.

Autor: M.M.

<< Wróc do listy kontrowersyjnych wersetów 
Reklamy

5 myśli w temacie “„Chwytajcie ich i zabijajcie ich, gdziekolwiek ich napotkacie. My wam dajemy nad nimi władzę jawną.” (4:91)

  • Muslim Girl pisze:

   I Bóg Jedyny / Allah powiedział: bądź miłosierny w stosunku do innych a Bóg obdarzy cie Miłosierdziem.
   Viki, czy uważasz że Polacy nie mają prawa bronić się w przypadku wojny? W ilu wojnach brali udział? Nastawiali drugi policzek czy bronili swego domu z odwagą. Nie mielibyśmy Polski gdyby nasi dziadkowie i pradziadkowie nastawiali drugi policzek w obliczu najeźdźców… nie sądzisz?

   Polubienie

 1. Viki pisze:

  Tak, to prawda, mamy prawo bronic sie w obronie wlasnej, sama bym tak zrobiła. Jednak Jezus, nawet gdy na Niego pluto i bito stał i milczał. Nigdy nikogo nie uderzył. Nigdy na nikogo nie podniósł ręki. Taki jest mój Nauczyciel. Dobry i łagodny. Nigdy nie mówi, że jeśli ktoś Cię napadnie, ty możesz napaść na niego. Mohammed mówi inaczej. Dlatego wybieram Jezusa.

  Polubienie

  • Muslim Girl pisze:

   Rowniez Prorok Muhammad (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) ściśle przestrzegał przed złym traktowaniem ludzi. Powiedział: „Uwaga! Ktokolwiek jest okrutny i cięmięży mniejszości niemuzułmańskie lub ogranicza ich prawa lub obciąża ich więcej niż mogą unieść, lub zabiera im cokolwiek wbrew ich woli; Ja (Prorok Muhammad) będę świadczył przeciwko tej osobie w Dniu Zmartwychwstania.” (Prszekazał Abu Dawud)

   Bóg nie zezwolił na walkę, jak tylko w obronie własnej:

   A jeśli oni odejdą, nie prowadząc z wami walki, i zaofiarują wam pokój, to wówczas nie wskaże wam Bóg przeciwko nim żadnej drogi. (Koran, 4:90)
   A jeśli oni skłonią się do pokoju, to i ty się ku niemu skłoń i zaufaj Bogu! Zaprawdę, On jest Słyszący, Wszechwiedzący! (Koran, 8:61)
   O wy, którzy wierzycie! Nie zakazujcie dobrych rzeczy, które Bóg uznał za dozwolone dla was, i nie przebierajcie miary. Zaprawdę, Bóg nie miłuje tych, którzy są występni! (Koran, 5:87)

   Bóg w Koranie nawołuje do przebaczenia i tolerancji:

   Trzymaj się przebaczenia! Nakazuj dobro, a odsuwaj się od nieświadomych ! (Koran, 7:199)
   Powiedz tym, którzy uwierzyli, aby przebaczali tym, którzy nie mają nadziei na Dni Boga; niechaj On wynagrodzi ludzi za to, czego dokonali. (Koran, 45:14)
   Bóg nie zabrania wam, abyście byli dobrzy i sprawiedliwi względem tych, którzy was nie zwalczali z powodu religii ani nie wypędzali was z waszych domostw. Zaprawdę, Bóg miłuje ludzi sprawiedliwych! (Koran, 60:8)

   Wszystkie przytoczone powyzej wersety wskazują, że Bóg w jasny sposób zabrania wszelkiego rodzaju przemocy, bezprawnych zabójstw, a także zmuszanie innych do islamu.
   Ataki dokonywane przez grupy terrorystyczne na ludność cywilną i niewinnych ludzi są pogwałceniem wszystkich wyżej zacytowanych wersetów Koranu oraz jest sprzeczny z zasadami tradycji Proroka Muhammada (salla Allahu alejhi wa sallam).

   Oto fragmnet wpisu pod tytulem „Co Biblia mowi o wojnie?” zaczerpniety ze strony o Chrzescijanstwie: „(…) Z drugiej strony my mamy zagwarantowane prawo bronić samych siebie i nasze społeczeństwo przeciwko złu, dlatego Jezus, wiedząc o tym, powiedział swym naśladowcom, aby kupili miecze.|„Kto nie ma miecza, niech sprzeda suknię swoją i kupi” (Łuk.22:36)| Źli ludzie stanowią niebezpieczeństwo dla otoczenia, które ma prawo do samoobrony a konsekwencje tego prawa (do ochrony swej rodziny, społeczeństwa i narodu) mają żywotne znaczenie dla życia. Ponieważ Jezus w noc swego aresztowania powiedział swym naśladowcom, aby kupili miecze i nigdy po swym zmartwychwstaniu tego zalecenia nie zmodyfikował to znaczy, że nie istnieją przyczyny, dla których mamy wierzyć, iż dziś miałoby to wyglądać inaczej. Zatem potrzebujemy być skłonni i przygotowani do obrony samych siebie i naszego społeczeństwa. Na potwierdzenie tego, że Bóg oczekuje od nas walki o to, co jest prawe w dzisiejszym świecie, znajdujemy więcej świadectw, w listach zarówno do Filipian 2:25 jak i do Filemona 2, gdzie Paweł odnosi się do pewnego Chrześcijanina jako do „przyjaciela żołnierza”. Paweł pisze podobnie także do Tymoteusza, swego młodego protegowanego w wierze:

   2 Tymoteusza 2:3-4
   (3) Cierp wespół ze mną jako dobry żołnierz Chrystusa Jezusa.
   (4) Żaden żołnierz nie daje się wplątać w sprawy doczesnego życia, aby się podobać temu, który go do wojska powołał.”

   Bez watpienia kazdy Wyslannik i Prorok od Boga Jedynego nawolywal do milosierdzia i pokoju, zarazem mieli prawo samoobrony. Bog Jedyny kocha ludzi, ktorzy przebaczaja jak to objawil nam w Swietej Ksiedze: Trzymaj się przebaczenia! Nakazuj dobro, a odsuwaj się od ignorantow! (Koran, 7:199) Jak widac Bog nakazuje nam czynic dobro i poprostu ODSUWAC sie od ignorantow, zostawic ich w spokoju.

   Allah rowniez mówi: …Nie ma przymusu w religii … (Koran, 2:2)

   Serdecznie pozdrawiam Viki 🙂

   Polubienie

 2. Paweł pisze:

  Viki piszesz sama do siebie? 🙂 A odnosząc się do islamu moim zdaniem niektóre fragmenty Koranu są kontrowersyjne i mogą być podstawą islamskiego fundamentalizmu. To zależy od interpretacji bo niektóre wersy Koranu są ze sobą sprzeczne. Współcześnie islamscy fundamentaliści mordują w imię Allaha (głównie chrześcijan), a kilkaset (a nawet kilkadziesiąt) lat temu my, chrześcijanie wyrzynaliśmy się nawzajem i to niestety w imię Boga i z powodu teologicznych drobnostek pomimo, że Chrystus kazał nam się miłować. Muzułmańscy Tatarzy na Podlasiu, Karaimi czy np. mieszkańcy Azji Środkowej żyją pokojowo w zgodzie z innowiercami podczas gdy ‚uchodźcy’ zalewający Europę są mocno zradykalizowani i stanowią w znacznym stopniu zagrożenie dla Europejczyków, co pokazały wydarzenia w Koloni z Sylwestra lub częste informacje o przestępstwach popełnianych przez imigrantów. Dlatego jestem przeciw przyjmowaniu imigrantów. Moim zdaniem to nie wyznawana religia, ale poziom rozwoju cywilizacyjnego kraju, ustrój tam panujący oraz rozdział religii (lub jego brak) od państwa warunkują powstawanie radykalizmu religijnego i terroryzmu. Pozdrawiam, i z Bogiem, bo przecież wierzymy w Tego samego Boga 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s