Modlitwa – jeden z obowiązków muzułmanina

czym jest modlitwa w islamie

Allah nakazał muzułmanom odprawiać pięć obowiązkowych modlitw w ciągu doby. Modlitwa jest formą oddawania czci Bogu i nie może być adresowana do nikogo innego poza Nim. Modlitwa jest jednym z pięciu filarów islamu, zatem bardzo ważną praktyką w życiu muzułmanina, bowiem o modlitwę i  doskonałosć jej wykonania bedziemy pytani w Dniu Sądu Ostatecznego.

Regularnie odprawianie modlitwy obowiązuje muzułmanina po ukończeniu dziesiątego roku życia. Według hadisów, rodzice powinni zacząć nauczać dzieci modlitwy i przyzwyczajać je do ich odprawiania od ukończenia przez nie siódmego roku życia.

Prorok Muhammad ﷺ rzekł: „Nauczajcie dzieci modlitwy, kiedy skończą siedem lat, potem karzcie je (za zaniedbanie) kiedy skończą lat dziesięć, i oddzielcie je, aby nie spały razem”. [Ahmad]

«I ci, którzy się troszczą o swoje modlitwy oni będą w Ogrodach uszanowani!» (Koran, 70:34-35)

Modlitwa - obowiazek kazdego muzulmanina

Wierny, który z powodu ważnych przyczyn, nie zdołał odmówić modlitwy w obowiązującym czasie, powinien odmówić ją jak najszybciej. Warto zaznaczyć, że należy surowo wystrzegać się zaniedbania modlitwy z powodu lenistwa, albowiem temu, kto opuszcza modlitwę świadomie, jej odrobienie nie zostanie zaliczone (aczkolwiek lepiej ją odmówić) – zgodni są co do tego uczeni. Wierny powinien okazać skruchę, zwiększyć ilość modlitw nadobowiązkowych oraz dobrych uczynków (zalecanych przez Koran i sunnę).

«Po nich przyszli następcy, którzy zaniechali modlitwy i poszli za swoimi namiętnościami; niebawem spotka ich zguba. Z wyjątkiem tych, którzy się nawrócili, którzy uwierzyli i czynią dobro. Ci wejdą do Ogrodu i nie doznają w nim niesprawiedliwości.» (Koran, 19:59-60)

Kiedy opuszczona zostanie modlitwa obowiązkowa (np. poranna modlitwa fadżr), powinna zostać ofiarowana jak najszybciej. Jeżeli opuszczone zostaną dwie modlitwy, powinny zostać odmówione w obowiązującym je porządku. Na przykład wierny zaspał na fadżr, i obudził się podczas czasu zuhr. Powinien najpierw odmówić fadżr a po niej zuhr. Aczkolwiek – jeśli pozostało mało czasu na wykonanie modlitwy obowiązującej w danym momencie (czyli tutaj kończy się czas obowiązywania modlitwy zuhr), najpierw należy ją (zuhr) odmówić (albowiem jest ona wymagana, i należy‚ zmieścić się w czasie) a dopiero po niej odmówić modlitwę opuszczoną (fadżr).

«Głoś to, co ci zostało objawione z Księgi i odprawiaj modlitwę! Zaprawdę, modlitwa chroni od szpetoty i powstrzymuje od niegodziwości! A wspominanie Allaha jest większe. Allah wie, co wy robicie.» (Koran, 29:45)

Wysłannik Muhammad ﷺ powiedział: „Zastanówcie się, czy na człowieku, który kąpie się pięć razy dziennie w rzece płynącej przed jego drzwiami, zostanie choć ziarnko brudu?”.Odpowiedzieli: „Żaden brud na nim nie zostanie”. Powiedział: „Oto podobieństwo do pięciu modlitw dziennych, za pomocą których Allah oczyszcza z grzechów”. (Bukhari i Muslim)

„Przymierze (które odróżnia) nas od innych to modlitwa, zatem ktokolwiek ja opuści, nie należy do wiernych”. (Uwaga tłumacza w tekście oryginalnym: jest to najbardziej dokładne tłumaczenie arabskiego tekstu, chociaż są inne interpretacje ostatniej frazy które są pod względem lingwistycznym poprawne, np. „ktokolwiek opuścił ją, uczynił akt niewiary”. Ahmad oraz inni, autentyczny)

„Między człowiekiem a niewiarą (kufr) i politeizmem (szirk) – znajduje się opuszczenie modlitwy”. (Muslim)

„Rzeczy tego świata (doczesne), które są mi miłe to kobiety i perfumy; a odpoczynkiem dla mych oczu jest modlitwa”. (Ahmad, autentyczny)

Abu Hurajra rzekł: „Wysłannik Allaha modlił się w nocy tak długo, że puchły mu stopy. Zapytano go: „Wysłanniku Allaha! Po co czynisz to wszystko, skoro Allah wybaczył ci twe przeszłe i przyszłe grzechy?”. Odrzekł: „Czyż nie powinienem być wdzięcznym sługą?”.


WARUNKI WAZNOSCI MODLITWY

SALAT – MODLITWA.. GARŚĆ TEORII ISLAMSKIEJ

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s