Co czyni mięso halal / dozwolonym do spożycia?

halal czy nie?

Czy kiedyś zastanawiałeś się co czyni mięso halal lub haram, poza oczywistą haram wieprzowiną? Muzułmanie jak i nie-muzułmanie często nie zrozumieją dokładnie co to znaczy, że mięso jest HALAL czyli dozwolone. Znalazłam świetny artykuł, którym chciałabym się z Wami dzisiaj podzielić.

„Kiedyś zostałem zapytany przez nie-muzułmańskiego profesora, co czyni mięso halal, ale nie wiedziałem jak to wyjaśnić i byłem nieco zakłopotany, więc dałem mu tylko ogólną odpowiedź mówiąc, że wymawiamy modlitwę przed cięciem, które sprawia, że ​​staje sie ono halal. Przejrzałem potem kilka hadisów i artykułów pisanych przez uczonych muzułmańskich, i wreszcie zrozumiałem. Wyjaśnię to Wam w naukowy sposób in sza Allah.

Co czyni MIĘSO HALAL LUB Haram?

Jest to nieodprowadzona krew, która zanieczyszcza mięso, co sprawia, że jest ono dla nas zabronione (​​haram).

Nie-muzułmańscy rzeźnicy całkowicie odcinają głowy zwierzęcia, w wyniku czego połączenie między mózgiem a sercem jest stracone; stąd serce przestaje pompowac krew niemal natychmiast, nie ma więc ciśnienia by pozbyć się krwi z ciała. Powoduje to zastój krwi w żyłach i tętnicach jak i zanieczyszczenie mięsa. Naukowo jest udowodnione, że krew jest jednym z najlepszych pożywek do wzrostu bakterii. Spożywanie mięsa skażonego krwią sprawia, że ​​ludzie bardziej podatni są na infekcje i bóle stawów. (Bóle stawów z powodu wysokiego poziomu kwasu moczowego we krwi.)

Więc jaki jest HALAL sposób?

My muzułmanie nie odcinamy głowy całkowicie, ale zamiast tego, przecinamy główną żyłe (żylę szyjną) najpierw. Ta żyła zawiera krew żylną pod wysokim ciśnieniem, która bezpośrednio łączy się z przedsionkiem serca bez ingerencji. Ta metoda uboju zachowuje połączenie między mózgiem i sercem, które umożliwia dostarczenie transmisji neuronowych. To natomiast utrzymuje serce przy pompowaniu (biciu), aż krew jest odprowadzona całkowicie z każdej żyły i tętnicy w organizmie, dzięki czemu mięso staje się halal (dozwolonym) i tym samym czyste. SUBHANALLAH.

Zatem co sprawia, że ryby są HALAL, nawet jeśli nie zostają ubite w niniejszy sposób?

Allah (SWT) stworzył rybę w taki sposób, że w momencie gdy ryba jest usunieta z wody, cała krew w jej organizmie jest przekierowywana do części zwanej nagłośni (epiglottis) w ustach ryby, która zmienia się na jasny czerwony kolor wskazując tym samym, że krew jest odprowadzona, a mięso jest czyste, SUBHANALLAH.”


PYTANIE: Mieszkam w kraju niemuzułmańskim, czy mogę jeść tutaj mięso, jeśli nie wiem czy jest halal?

Odpowiedz: Chwała Allahowi, Panu Światów i błogosławieństwo i pokój z naszym Prorokiem Muhammadem, Jego rodziną i Towarzyszami.

Jeśli mieszkasz w kraju muzułmańskim, mięso, które znajdziesz na rynku i które pochodzi ze zwierząt ubitych przez muzułmanina jest dla ciebie dozwolone. Aczkolwiek mięso, które znajdujemy w kraju muzułmańskim i które zostało sprowadzone z kraju socjalistycznego lub pogańskiego […] jest zabronione.

Z drugiej strony, jeśli mięso jest importowane z krajów ludzi Księgi, wówczas nie ma zastrzeżeń odnośnie jedzenia go, jeśli uboju zwierząt dokonano w sposób zgodny z szariatem. Allah mówi (interpretacja znaczenia):

<<Dzisiaj są wam dozwolone dobre rzeczy (at-tajjibat); dozwolone wam jest pożywienie Ludzi Księgi; a wasze pożywienie jest im dozwolone.>> (Koran 5:5)

Jeśli muzułmanin wie, że zwierzęta zostały zarżnięte w nielegalny sposób, np. przez porażenie prądem, zaduszenie lub uderzenie w łeb, nie powinien jeść tego mięsa. Allah mówi (interpretacja znaczenia):

<<Zakazane wam jest: al-majta (padlina), krew i mięso świni; to, co zostało złożone w ofierze w imię innych niż Allaha; i to, co zginęło od zaduszenia lub silnego ciosu, lub na skutek upadku lub pobodzenia i to, które pożarł (częściowo) dziki zwierz – chyba że zdołaliście je zabić według rytuału – i to, co zostało złożone w ofierze na kamiennych ołtarzach.>> (Koran 5:1)
Jeśli człowiek nie posiada wiedzy o tym w jaki sposób w danym kraju dokonuje się uboju zwierząt lub wie, że większość ludzi w danym kraju zabija zwierzęta poprzez porażenie prądem lub zaduszenie, wówczas nie jest mu dozwolonym jedzenie mięsa takich zwierząt, ponieważ to, co niedozwolone bierze przewagę nad tym, co dozwolone.

Centrum fatw pod nadzorem dr Abdullaha al-Faqih

Reklamy

4 myśli w temacie “Co czyni mięso halal / dozwolonym do spożycia?

 1. Agata pisze:

  Dziekuje za objasnienie. A czy mozna wiedziac dlaczego jedzenie wiepszowiny to haram? Bo ja kiedys slyszalam ze swinie to pszekleci ludzie kturych Allah zamienil w swinie za jakas kare.

  Polubienie

 2. dct pisze:

  Byłem ciekaw o co chodzi dokładnie z halal. Takich bredni dawno nie czytałem. Dorabianie fałszywych dowodów naukowych do wczesnośredniowiecznych wymysłów niepiśmiennego zbója; mam na myśli Mahometa.

  Polubienie

  • Janusz pisze:

   Nie kompromituj się. Ta metoda zabijania zwierząt jest zalecana przez Stary Testament. Ma ona wyglądać tak: głaszczesz zwierzaka po głowie, ono mruży oczy z zadowolenia, jest w błogim nastroju, zupełnie bez stresu i w tym momencie podcinasz mu gardło bardzo ostrym nożem. Pozwalasz by się zupełnie wykrwawiło. Naukowcy odkryli, że w ten sposób mięso ma najlepsze właściwości, bo przed śmiercią zwierzęta nie doświadczyły okrutnego przedśmiertnego stresu, kiedy to wydzielają się do krwi hormony stresu, co jest niekorzystne, a nawet bardzo szkodliwe dla jedzących mięso ludzi. Ponadto wydzielają się jeszcze jakieś substancje które w momencie śmierci produkuje ciało, by odwrócić proces umierania. Zanim nazwiesz coś brednią, lepiej pomyśl jakim głupcem sam możesz się okazać. Gdyby społeczeństwa były mądre, domagały by się natychmiastowego wprowadzenia biblijnej metody zabijania zwierząt.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s