Po rozpadzie: Sprawdź Emergency Kit – Pierwsza Pomoc

Po rozpadzie: Sprawdź Emergency Kit - Pierwsza pomoc, islam bez tajemnic

Rozmawiałaś kiedyś z kimś za kogo miałaś nadzieję wyjąć za mąż ale nie wyszło? To może być bolesne, bez względu na jakim etapie to było, bez względu ile masz lat. Ja też byłam w takiej sytuacji – całkiem niedawno – więc wiem jak to jest.

Nawet jeśli go nie poślubiłaś, to mimo to odczuwasz te stratę, ponieważ włożyłaś w ten związek mnóstwo emocji i uczuć, byłaś nim zainteresowana czy nawet wyobrażałaś sobie wasza wspólną przyszłość.

Rozstanie zabiera tą potencjalną przyszłość i ta strata może być bardzo odczuwalna, prawda? To uczucie może być bardziej skomplikowane niż żałoba – choć oczywiście strata męża poprzez śmierć jest niezaprzeczalnie  bardziej bolesna –  bo ten mężczyzna wciąż tu jest.

Dla niektórych sióstr to może być szansa na nowe spróbowanie szczęścia, a dla innych może to być tylko ciągłe przypomnienie bolesnych wspomnień.

Więc jak możesz przejść, najszybciej jak to tylko możliwe, do stylu SuperMuzumanki z najmniejsza możliwą stratą? Chcę się tutaj podzielić kilkoma moimi najlepszymi sposobami na Pierwszą Pomoc w Nagłym Zerwaniu Związku. Nie będzie to obszerna lista i niektóre sytuacje będą potrzebowały własnych środków zaradczych, a niektóre nawet będą potrzebowały porad, ale to dobre miejsce aby zacząć.

ZWRÓĆ SIĘ Z CIERPLIWOŚCIĄ DO BOGA

My będziemy was testować nieco strachem i głodem, i utratą dóbr, życia i owoców ale Damy radosną wieść cierpliwym! Tym, którzy – kiedy dosięgnie ich nieszczęście – mówią: „Zaprawdę, do Boga należymy, i zaprawdę, do Niego powrócimy!” Oto ci, nad którymi jest błogosławieństwo ich Pana i miłosierdzie! Tacy są prowadzeni drogą prostą! (Koran, 2:155-157)

To jedna z najtrudniejszych rad do naśladowania, szczególnie w początkowej fazie, ale jedna z takich, które jeśli starasz się przestrzegać, da ci największe korzyści. Zamknij oczy na chwilę i wyobraź sobie, jak cudownie byłoby, gdyby twój Nafs (dusza, ego, jaźń) był na tym samym etapie, jak było w pokoju z Bogiem, że byłas zdolna do zaakceptowania Jego dekretow straty z cierpliwością.

Obyśmy wszyscy doszli do tego etapu! Jeśli jednak jeszcze tam nie jesteś i nie zareagowałaś gwałtownie a z cierpliwością, nie martw się teraz o to; poprostu ustal, jako swój cel, aby osiągnąć ten stan. Przypomnij sobie, że Bóg jest najlepszy z planistów i, że „…być może, czujecie wstręt do jakiejś rzeczy, choć jest dla was dobra i być może, kochacie jakąś rzecz, choć jest dla was zła. Bóg wie, ale wy nie wiecie!” (Koran, 2:216)

Może być trudno wyobrazić sobie teraz, że życie, o którym z nim marzyłaś nie potoczyło się tak jak sobie to wyobrażałaś, ale Bóg jest Al-Alim – Wszechwiedzący i chce dla ciebie jak najlepiej. Może Bóg chciał byś nauczyła się jakiejś lekcji z tego doświadczenia.

ZAAKCEPTOWANIE ODPOWIEDZI TWOJEGO ISTIKHARA

Jeśli skończyłaś Istikhara, błaganie o wytyczne, powinnaś poprosić Allaha: „O Boże! Jeśli wiesz, że ten romans był zły jesli chodzi o moja religię, moje życie i koniec to proszę odetnij to ode mnie i mnie odetnij od tego”. Więc kończąc związek, Allah odpowiedział ci i zabrał to od ciebie, teraz twoja kolej aby być wdzieczną.

WYTŁUMACZ TYM, KTÓRZY POWINNI WIEDZIEĆ A PÓŹNIEJ ZAMILCZ

Kiedy jest już potwierdzone, że nie będzie toczyło się dłużej dyskusji o ślubie z tym człowiekiem, ty lub twoja rodzina muszą powiedzieć tym którzy powinni o tym wiedzieć. Przekaż informacje rzeczowi i minimalistycznie; większość ludzi nie musi znać szczegółów, zwłaszcza jeśli był w tym jakiś zły postępek.

Prorok (ﷺ) powiedział: „Ten, który okryje muzułmanina (czyli nie ujawni jego błędów i braków), Bóg okryje go w Dunia (życiu doczesnym) i Akhirah (życiu wiecznym)”. (Muslim) 

Pamiętaj by nie ulec pokusie i go nie obgadywać, nie chciałabyś przecież by wszystkie twoje dobre uczynki były dodane do jego szali…!

Abu Huraira (ra) przekazał:

Prorok (ﷺ) powiedział: „Niech ten kto był niesprawiedliwy dla swojego brata, oczyści się z tego grzechu, prosząc o przebaczenie tą osobę, zanim umrze. Jeśli nie zrobi tego, w dniu Sądu Ostatecznego, kiedy nie ma ani dinara ani dirhama, jeżeli ma dobre uczynki (Hasanat) to ten kogo skrzywdził weźmie to, a jeśli nie ma dobrych uczynków (Hasanat) ten, którego potraktował niesprawiedliwe da mu jego złe uczynki (Say’aat). (Sahih Bukhari: 2317)

Kiedy już ci, co powinni wiedzieć wiedza, nie ma potrzeby dłużej o tym mówić czy tego rozstrzygać. Już jest to skończone. Teraz jest czas na leczenie siebie i powrót to swojego życia.

RADZENIE SOBIE Z WŁASNYMI EMOCJAMI

To co się dzieje zaraz po zerwaniu na ogół przypomina okres żałobny. Mówi się, że jest rzeczą naturalną, przechodzić przez serię emocji takich jak szok, zaprzeczenie, depresja, wina, obawa, lęk i agresja, i wszystkie one będą się różnić intensywnością oraz długością indywidualnie, dopóki nie nauczysz się ruszyć do przodu i znów żyć pełnią życia. Aczkolwiek najnowsze badania wskazują, że nie wszyscy przechodzą przez te etapy.

Faktem jest, że są cztery możliwe reakcje na stratę różniące się odpornością, w których ludzie pozostają stosunkowo stabilni, na zdrowych poziomach funkcjonowania; zdrowienie, kiedy w normalnym funkcjonowaniu można dostrzec symptomy depresji; zaburzenia przewlekle; opóźniona reakcja.

Wszystkie są typowymi reakcjami u ludzi na stratę. Więc dla jednych, normalne jest aby nie płakać lub całkowicie nie reagować na stratę związku, podczas gdy inni skończą w ciężkiej depresji jak w żałobie. Nawet Prorok  ﷺ powiedział: „Oczy płaczą, a serca się smucą.”

Uczeni pokazują również, że płacz i rozmowa o stracie nie jest jedynym zdrowym sposobem na poradzenie sobie ze stratą, a faktem jest, że jeśli jest się do tego zmuszanym lub jest tego nadmiar, może być to szkodliwe. Więc ponownie, pozycja Islamu – wszystko z umiarem – jest poparta przez naukę. A jak ty radzisz sobie ze swoimi emocjami?

WYKLUCZ WSZYSTKO CO CI O NIM PRZYPOMINA

Jeśli masz coś co ci o nim przypomina, wyrzuć to albo przynajmniej schowaj ponieważ za każdym razem jak to zobaczysz, będziesz sobie przypominać czas kiedy miałaś nadzieję i będzie ci trudniej kontrolować smutek z powodu straty. Jeśli masz jakikolwiek kontakt do niego, skasuj. Związek skończony, więc nie ma powodu ponownie się z nim kontaktować albo żeby on kontaktował się z tobą. Allah dopuszcza by kontaktować się z nie-Mahram mężczyzną i zezwolił na omówienie spraw osobistych, ponieważ była rozważana możliwość małżeństwa. W chwili gdy nie ma już tej intencji, nie masz powodu by z nim ponownie w ten sposób rozmawiać.

SPRAWDŹ SWOJE MYŚLI

Wiele sióstr zachowuje się jak by ich emocje były od nich niezależne, po za ich kontrolą, więc nawet nie próbują ich kontrolować. Tak, siostry są z natury delikatniejsze niż bracia i są bardziej emocjonalne, ale czasem jest to używane jako wymówka aby nie kontrolować swoich emocji i poddać się im.

Niektóre siostry, nie tylko nie pozwalają emocjom przejąć kontrolę ale jeszcze podburzają ogień tych emocji poprzez świadome myślenie i rozpamiętywanie straty, zamieszkują we wspomnieniach a nawet świadomie szukają zapomnianych wspomnień by zachować ich całe obraz.

Nic dziwnego, że jest im ciężko to pozostawić i ruszyć do przodu, celowo trzymają się wspomnień, powtarzają je i ponownie się niepokoją. Jeśli przytrafia się to tobie, co możesz z tym zrobić? Musisz aktywnie podjać kroki by przerwać to koło.

Jeśli przyłapiesz się na myśleniu o nim powstrzymaj myśli, nie pozwól im się rozwijać, skoncentruj się na myślach o czymś innym. Zmień myśli na realne tak jak zrobiłaby to mądra ciocia. Możesz kontrolować myśli! Gdy już przejdziesz przez kilka pierwszych dni i zdasz sobie sprawę z tego, że to naprawdę koniec, powstrzymuj się przed myślami o nim. Nie pozwól by szepty Szatana kusiły cię z powrotem do niego.

WYRAŹ SWOJE UCZUCIA A NASTĘPNIE POZBĄDŹ SIĘ ICH

Jeśli trudno ci kontrolować swoje myśli bo wciąż czujesz, że masz jakieś nierozwiązane problemy, weź kawałek kartki i spisz wszystkie swoje myśli i uczucia. A następnie, pozbądź się tego. Tak, spal to, pochowaj, porwij i wyrzuć do kosza! Lub, jeśli wolisz, znajdź spokojne miejsce i wyobraź sobie, że on tam siedzi na przeciwko ciebie i powiedz mu wszystko co myślisz i czujesz. Pozbądź sie tego! A kiedy skończysz, odejdź z tego miejsca i nigdy nie wracaj. Masz kontrolę.

BŁAGAJ JAK UMM SALAMAH

Islam daje maksymalnie trzy dni żałobne po każdym kto nie jest mężem i to powinnaś naśladować. Więc kiedy twoje trzy dni się skończą, nadszedł czas byś się kontrolowała. Jeśli wciąż czujesz się płaczliwa, w dołku lub przygnębiona emocjonalnie swoją stratą, nadszedł czas dołożyć wszelkich starań aby się z tego wyplatać i ruszyć na przód. Musisz zacząć patrzeć na przód na życie, które Allah dla ciebie zaplanował; to które będzie lepsze dla ciebie, niż te które sama sobie wyobrażałaś z nim (byłym).

Najlepszym sposobem aby tego dokonać jest naśladowanie Umm Salamah, która straciła swojego ukochanego męża w Bitwie o Uhud, błagała tak jak nauczyl ja Prorok Muhammad ﷺ i skończyła poślubiając Proroka!

„Zaprawdę, do Boga należymy i do Niego jest nasz powrót. O Allah, proszę Cibie o wynagrodzenie mnie za nieszczęście i rekompensatę czymś lepszym niż to.”

A później zacznij planować swoją przyszłość. Nie spiesz się z tym, nie musisz tego robić nagle, ale musisz zacząć myśleć o tym jak najlepiej przeżyć życie, które dał ci Allah, w sposób który Go zadowoli jako SuperMuzumanka, którą jesteś!


Autorka: Amal Stapley (www.coachamal.com); Tlumaczenie: Joanna Amishi Panesar; Opracowala: J. Hashem

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s