Pięć filarów islamu

Islam jest ostatnim i ostatecznym przesłaniem od Boga dla całej ludzkości. Jest to wiara która jednoczy ludzi w oddawaniu czci tylko Jednemu Bogu, który nie ma partnerów, synów, świętych i relikwii posiadających Boże atrybuty… w Islamie 1 nie równa się 3. Jeden Bóg jest ponad czasem ludzkiej egzystencji, On się nie rodzi i nie umiera.

Allah (po arabsku, w języku objawienia), czyli Jedyny Bóg, jest tym samym Bogiem który na swoich Proroków wybrał Adama, Noego, Abrahama, Mojżesza, Jezusa, Muhammada ﷺ i innych Bożych Proroków (pokój z nimi wszystkimi).

Islam w przeciwieństwie do poprzednich objawień jest kierowany do całej ludzkości, gdyż wcześniejsi Prorocy np. Mojżesz i Jezus (pokój z nimi) byli wysłani do Narodu Żydowskiego.

filary Islamu

1. Świadectwo wiary – Szachada

„Składam świadectwo, że nie ma bogów poza Allah / Jednym Bogiem i składam świadectwo, że Muhammad jest wysłannikiem Jednego Boga.” 

„Aszhadu an la ilaha illa Allah, ła aszhadu anna Muhammad Rasul Allah”

To powinno być szczere wyznanie wiary płynące z serca. Znaczeniem tego oświadczenia jest przekonanie, że jedynym celem życia jest służyć i być posłusznym woli Jednego Boga, a cel ten osiąga się poprzez naukę i praktykę wiary przekazaną przez Ostatniego Proroka, Muhammada ﷺ.

2. Modlitwa – Salaah

Salaah to nazwa obowiązkowej modlitwy, która jest wykonywana pięć razy dziennie, i stanowi bezpośredni kontakt wiernego z Bogiem. (Ksiega Modlitwy darmowa e-ksiazka pdf) (Jak sie modlic w islamie)

3. jałmużna – zakat

Ważną zasadą islamu jest to, że wszystko należy do Boga, tak więc bogactwo jest utrzymywane przez człowieka w zaufaniu. Zakat to słowo które oznacza zarówno „oczyszczenie” jak i „wzrost”. Nasz majątek jest oczyszczany po przez odłożenie części pieniędzy dla osób potrzebujących, czyli dla społeczeństwa. Podobnie jak przycinanie roślin, co powoduje przywrócenie równowagi i zachęca do nowego wzrostu.

Zakat jest nie tylko procesem oczyszczającym własność, ale także oczyszczeniem serca z egoizmu i chciwości. To również oczyszczenie serca odbiorcy od zawiści i zazdrości. Zamiast nienawiści i niepokoju adoptuje dobrą wolę i ciepłe życzenie dla odbiorców udzielanej pomocy. To także uwalnia społeczeństwo od nadmiernego dobrobytu, nieufność i korupcji.

Każdy muzułmanin oblicza własny Zakat indywidualnie i robi to w stosunku do Boga we własnym sumieniu a nie przez innych ludzi czy instytucje. Wiąże się to z roczną opłatą w wysokości 1 / 40 (2.5%) kapitału własnego posiadanego przez pełen rok, z wyjątkiem takich pozycji, jak główne miejsce zamieszkania, środki transportu czy narzędzia do wykonywania pracy. Dystrybucja tej kwoty jest także zależna od nas. Może trafić to członków naszej rodziny, którzy są w potrzebie, lub zupełnie obcych muzułmanów.

Dana osoba może także dać tyle, ile komu chce i w dowolnym czasie (czynność ta jest nazywana Sadakah), i najlepiej jeśli jest robiona w tajemnicy, a nie na pokaz.

4. Post czyli as-saum

Każdego roku w miesiącu Ramadan, wszyscy muzułmanie poszczą od świtu do zmierzchu – powstrzymując się w tych godzinach od jedzenia, picia i stosunków seksualnych z małżonkami.

Ci, którzy są chorzy, osoby starsze, lub w drodze, i kobiety, które są w trakcie menstruacji, ciąży lub karmią piersią, mogą złamać post i nadrobić równą liczbę dni później w roku, jeśli są one zdrowe i zdolne. Dzieci zaczynają pościć (i przestrzegać modlitwy) od okresu dojrzewania, chociaż wiele z nich zaczyna wcześniej.

Mimo, że post jest korzystny dla zdrowia, to przede wszystkim jest metodą samooczyszczania i powściągliwości. Przez odcięcie się od ziemskich wygód, nawet na krótki czas, na czczo osoba koncentruje się nad celem w życiu, przez cały czas ze świadomością obecności Boga. Bóg mówi w Koranie: „O wy, którzy wierzycie! Jest wam przepisany post, tak jak został przepisany tym, którzy byli przed wami – być może wy będziecie bogobojni”. Tłumaczenie znaczenia Sura Al-Baqarah wers 183 (Ksiega Postu pdf – darmowa e-ksiazka)

5. pielgrzymka – hadż

Jest to obowiązkowe, aby odbyc pielgrzymkę do Mekki przynajmniej raz w życiu. Hadż jest obowiązkiem tylko tych, którzy są fizycznie i finansowo w stanie to zrobić. Niemniej jednak ponad dwa miliony ludzi przyjeżdża do Mekki każdego roku z każdego zakątka świata stwarzając unikalną możliwość aby te wszystkie narody spotkały się razem.

Co rok, Hadż rozpoczyna się ósmego dnia w dwunastym miesiącu kalendarza Islamskiego (lunarnego). Muzułmanie z różnych środowisk, z każdego zakątka świata zbierają się w Mekce w odpowiedzi na wezwanie Boga. Pielgrzymi noszą specjalne ubrania: 2 kawałki białego płótna, które znoszą rozróżnienie klasy społecznej i kultury, tak że wszyscy stoją równi przed Bogiem.

To z okazji Bożego rytuały rozpoczętego przez proroka Abrahama i jego syna Ismaila, którzy byli pierwszymi pielgrzymi do domu Boga na Ziemi Kaa’by. Obrzędy Hadż, które pochodzą od Abrahama, to obejście Kaa’by siedem razy, oraz siedmiokrotne pokonanie dystansu między wzgórzami Safa i Marła tak jak Hadżir (Hajir, żona Abrahama) która pozostawiona na środku pustyni szukała ratunku dla umierającego syna. Pielgrzymi później stają razem na rozległych wzgórzach i równinach Arafat (wielkie połacie pustyni poza Mekką) i biorą udział w modlitwie o Boże przebaczenie. Opis ten jest tylko wielkim skrótem/fragmentem rytuału który trwa 5 dni.

Zakończenie Hadż jest świętem, Eid Al Adha (święto ofiarowania), które celebruje się modlitwą i wymianą darów/prezentów w społecznościach muzułmańskich na całym świecie.


Polecamy również:

ISLAM – CZYM JEST ISLAM? KIM Są MUZUłMAMNIE?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s