Kobiety w islamie

kobiety w islamie, kobiety to bliźniacze połowy mężczyzn, prorok Muhammad ﷺ o kobietach

Prorok Muhammad ﷺ był niezwykłym reformatorem społecznym jak i przywódcą duchowym i politycznym, broniącym praw słabych i uciska­nych, w tym kobiet. Wersety Koranu odnoszące się do kobiet miały wielki wpływ na zmianę i poprawę pozycji kobiet w życiu społecznym w okresie, w którym zostały objawione. Muzułmanki otrzymały prawo do własności, dzie­dziczenia i dysponowania swoimi dobrami w sposób jaki uważały za słuszny, prawo do decydowania o swoim zamążpójściu, pozostania przy własnym nazwisku po ślubie, prawo do rozwodu i kształcenia, a wszystko to miało już miejsce w siódmym wieku. W przeciwieństwie do ponurej, współczesnej rzeczywistości nękającej wiele kobiet zamieszkujące kraje rozwijające się, już pierwsze muzułmanki były cenione za swoje wykształcenie i osiągnięcia.

Prorok ﷺ głosił, że poszukiwanie wiedzy jest obowiązkiem każ­dego muzułmanina, mężczyzny jak i kobiety. To Aisha (ra), jego żona przekazała tysiące jego powiedzeń kolejnym pokoleniom, słynna była ze znajomości poezji, medycyny i prawa islamskiego, a także z wartościowych cech cha­rakteru i niezwykłej inteligencji. Po śmierci Proroka to ona kierowała bitwą, nikt nie sprzeciwił się jej tylko z powodu, iż była kobietą. W średnio­wieczu wiele muzułmanek piastowało funkcje uczonych i autorytetów religijnych.

Muzułmanie mający na uwadze poprawę pozycji kobiet w społeczeń­stwie starają się zachęcić mężczyzn i kobiety do praktykowania Islamu, a nie jego reformowania, tak jak miało to miejsce w innych religiach. Głównymi przeszkodami w osiągnięciu pełnych praw zagwarantowanych muzułmankom, teraz jak i w przeszłości są przetrwałe nie islamskie tra­dycje (zwykle datowane w okresie zanim ludzie przyjęli Islam na dalszym obszarze), nieodpowiednie kształcenie religijne oraz zła strona ludzkiej natury.

Koran jest jedyną Księgą spośród Ksiąg objawionych świata, w której kobiety są przytaczane w jednym rzędzie z mężczyznami, oboje są opisywani jako będący przyjaciółmi i partnerami w wierze.

Poniższe wersety są zaledwie kilkoma przykładami:

A wierzący mężczyźni i wierzące kobiety są dla siebie nawzajem przyjaciółmi, Oni nakazują sobie to co dobre, a zakazują sobie tego co naganne, Oni odprawiają modlitwę, dają jałmużnę, są posłuszni Bogu i jego Posłańcowi. Tym Bóg okaże miłosierdzie. Zaprawdę Bóg jest Wszechmogący, Mądry. Bóg obiecał wierzącym mężczyznom i wierzącym kobietom ogrody przy których płyną rzeki, że zamieszkują tam i piękne pałace w ogrodach w wiecznej radości. Ale największą radością jest duża przyjemność Boga, to jest największe szczęście. (Koran, 9: 71-72)

Zaprawdę muzułmanie i muzułmanki, wierzący i wierzące, posłuszni i posłuszne, prawdomówni i prawdomówne, trwający (w sprawiedliwości) i trwające, pokorni i pokorne, dający jałmużnę i dające jałmużnę, poszczący i poszczące, zachowujący czystość i zachowujące, wspominający Allaha często i wspominające, Allah przygotował dla nich przebaczenie i nagrodę ogromną. (Koran, 33: 35)

Najlepszi sposrod was sa ci, którzy najlepiej traktują swoje kobiety. _Prorok Muhammad (pzn)

Według Islamu kobiety nie są wrogami mężczyzn i vice versa, nie toczą oni pomiędzy sobą walki o władzę. Wręcz przeciwnie role obojga są tak samo ważne i wzajemnie się uzupełniające. Allah subhana łu-ta’ala objawił w Koranie:

O ludzie! Bójcie się waszego Pana, który was stworzył z jednej istoty i stworzył z niej drugą do pary, a z ich dwojga rozprzestrzenił wiele mężczyzn i kobiet Obawiajcie się Boga w (imię) którego żądacie swoich praw jedno od drugiego… (Koran 4: 1)

Nie pragnijcie tego, czym wyróżnił Bóg jednych z was, dając im wyższość nad drugimi. Mężczyznom przypadnie udział w tym co sobie zarobili i kobietom przypadnie udział w tym co sobie zarobiły (nie zazdrośćcie jedni drugim), ale proście Boga o jego hojność. Bóg ma wiedzę o wszystkich rzeczach(Koran 4: 31-32)

Objawienie, które otrzymał od Boga prorok Muhammad ﷺ powiększył o swoją naukę i wspaniały przykład własnej osoby, który sprawił, że kochała go jego rodzina i naśladowcy. Prorok zabronił przemocy wobec kobiet i głosił słowa nagany przeciwko każdej formie nadużywania władzy. Ostrzegał, że oboje mężczyzna i kobieta ponoszą odpowiedzialność przed Bogiem za tych, którymi się opiekują lub, nad którymi mają władzę, powiedział:

„Nie pozwól muzułmaninowi podtrzymywać żadnych złych uczuć względem muzułmanki. Jeśli nie polubi w niej jednej cechy to znajdzie inną, która jest miła. Najlepsi spośród wierzących są ci, którzy są najlepsi dla swoich żon i rodzin.”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s