Prawdziwe standardy piękna

wpid-screenshots_2015-07-11-15-05-25.jpg

Piękne kobiety sprawiają, że pierwsze strony gazet i magazynów pełne są przerobionych przez grafików zdjęć modelek i celebrytek. Nie wspominając o telewizji i mediach społecznościowych, które pękają w szwach od wiadomości o tym, jak idealnie piękna jest dana celebrytka, jak niesamowicie wygląda jej opalenizna… Cóż, to dzieje się każdego dnia i powoduje, że ludzie stali się pochłonięci obsesją standardów piękna tego świata.

Mediom udało się osiągnąć wiele rzeczy, a jedną z ich największych pułapek jest to, że przez ich wpływ kobiety całkowicie poddały się dzisiejszym standardom piękna. Każda młoda dziewczyna przeglądająca magazyny pragnie wyglądać równie idealnie jak te upięknione makijażem i przerobione w photoshopie kobiety. Szczególnie nastolatki są gotowe zrobić wszystko, żeby się dostosować do ideałów urody. Dlatego właśnie widzimy tyle dziewcząt trafiających do szpitali w wyniku anoreksji, w którą wpadają torturując swoje ciała, żeby być szczupłe, dziewcząt, które oszpecają swoje twarze, żeby przypominały bardziej twarze modelek i w ekstremalnych przypadkach, niektóre kobiety nawet wytyczają własne standardy piękna, jeszcze bardziej nierealne do osiągnięcia. Chyba nie muszę mówić, jak niszczące to jest i że dziewczynki, którym się nie powiodło wpadają w depresję, nie mogąc dorównać standardom, których oczekuje świat.

To wszystko jest fałszywą powłoką medialnych ideałów urody. Na modelkę lub celebrytkę nakłada się tony makijażu, usuwa jej „niedoskonałości” za pomocą podkładu, nadaje bardziej uwodzicielskiej barwy ust za pomocą szminki, sprawia, że jej oczy wyglądają lepiej, są większe i lepiej wykrojone dzięki warstwom cieni do powiek, grubym kreskom eye linera i sztucznym rzęsom, oraz dzięki makijażowym trikom wysmuklają i modelują ich twarze. A później włosy. Są farbowane, ułożone i idealne. Cóż, myślę że rozumiecie: wszystkie niedoskonałości kobiety są usunięte, a na ich miejsce „wkleja” się jej idealny wizerunek osiągnięty dzięki kosmetykom. Później robi się profesjonalną sesję zdjęciową, gdzie pozbywa się pozostałych niedoskonałości. Ale to się nie kończy w tym miejscu. Ostatecznie zdjęcie jest przerobione przez grafików komputerowych, usuwa się fragmenty ciała, żeby talia była węższa, biodra bardziej zaokrąglone, a ciało lepiej zbudowane. Nawet włosy są zagęszczane, kości policzkowe bardziej wyeksponowane, a oczy poprawiane na większe. Zdjęcie przechodzi tyle zabiegów upiększających, że ostatecznie przedstawia kogoś innego. Po tym wszystkim nie zostaje wiele z tego, kim modelka naprawdę jest.

Dlaczego ktoś chciałby wyglądać jak ktoś inny? Dlaczego chce usunąć własną osobowość i rysy tylko po to, aby dosięgnąć ideałów urody świata? I dokąd to prowadzi, jeśli nie do nienawiści do samego siebie, gdy patrzysz na siebie bez makijażu i ledwo rozpoznajesz odbicie w lustrze? Kobiety równie dobrze mogłyby nosić maski wychodząc z domu, bo tak na dobrą sprawę to właśnie daje makijaż. Do tego prowadzą ideały piękna. Stajesz się zupełnie inną osobą i to tylko po to, żeby ludzie powiedzieli, że jesteś atrakcyjna. To znaczy, gdzie jest zadowolenie z samego siebie? Kiedy te kobiety nauczą się być zadowolone z własnego wyglądu? A to… Czy właśnie o to chodzi w słynnym „wyzwoleniu” kobiet? Bycie niezadowolonym z samego siebie i zmienianie własnego wyglądu? Poważnie?

wpid-screenshots_2015-07-11-15-04-07.jpg

Tutaj zamierzam powiedzieć kilka słów o ideałach piękna Islamu:

„Stworzyliśmy człowieka w najpiękniejszej postaci.” (95:4)

Według Islamu, Allah stworzył nas w najpiękniejszej postaci i jesteśmy piękni tacy, jacy jesteśmy, Alhamdulillah. Nie potrzebujemy makijażu, albo przerobionych w photoshopie zdjęć żeby wiedzieć, że jesteśmy piękni. Islam uczy nas, że piękno jest w nas.

Tak naprawdę, gdy światowe standardy piękna zmuszają nas do zmieniania siebie, żeby wyglądać lepiej, Islam zabrania nam zmian wyglądu.

„Allah potępia kobiety, które robią tatuaże i te, którym są one robione, kobiety, które wyrywają brwi (al-namisa) i te, którym są one wyrywane (al-mutanammisa) i te, które wypełniają swoje zęby w celach upiększania, zmieniając stworzenie Allaha” (al. Bukhari, 5931; Muslim, 2125)

Allah objawił nam, że szatan powiedział:

„gdy rozkażę im – oni będą zmieniać stworzenie Boga!” (4:119)

Siostry, nie wpadajcie w pułapkę szatana. Naprawdę smutne jest, gdy widzi się, że makijaż stał się niemal obowiązkowym elementem hijabu dla niektórych sióstr. Bądź dumna z tego, jaką stworzył cię Allah. Allah wie, że odcień twojej skóry, kształt twoich brwi, twoja figura, twoje włosy, twoje oczy i twoje całe ciało są dla ciebie najlepsze. Dlaczego chcesz je zmieniać? Naucz się czuć dobrze we własnej skórze. Z samą sobą. Takich właśnie standardów piękna uczy nas Islam.

„Allahuma anta hasanta khalqi fahassin khulugi”

O Boże, Ty uczyniłeś moje ciało pięknym, więc upiększ także mój charakter.


Źródło; Przekład: Agata

Reklamy

2 myśli w temacie “Prawdziwe standardy piękna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s