Zakaz arogancji (hadis)

عَنْ عَبْدِ اللَّهِ قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ لَا يَدْخُلُ النَّارَ أَحَدٌ فِي قَلْبِهِ مِثْقَالُ حَبَّةِ خَرْدَلٍ مِنْ إِيمَانٍ وَلَا يَدْخُلُ الْجَنَّةَ أَحَدٌ فِي قَلْبِهِ مِثْقَالُ حَبَّةِ خَرْدَلٍ مِنْ كِبْرِيَاءَ

91 صحيح مسلم كتاب الإيمان

Arogancja – zuchwała pewność siebie połączona z lekceważeniem innych. (slownik)

Islam jasno naucza, że wszyscy ludzie z natury są równi pod każdym względem oraz, że nikt nie jest lepszy czy ma przewagę nad kimkolwiek z wyjątkiem pod względem pobożności. Pycha, duma i arogancja nie są cechami pobożnego Muzułmanina.

Prorok Muhammad ﷺ nigdy nie był arogancki, wręcz przeciwnie, zawsze był życzliwy i współczujacy; nauczał nas mówiąc: „Nie wejdzie do Piekla ten, kto w sercu ma wiarę na wagę nasienia gorczycy i nie wejdzie do Raju ten, kto ma w sercu arogancję na wagę nasienia gorczycy.” (Muslim)

Abu Said al Kudrij powiedział: Wysłannik Allaha rzekł: „Nie powinno się krzywdzić, ani odpłacać za wyrządzone krzywdy”. (Ibn Madża i Addarkutni)

Anas Ibn Malik sługa wysłannik Allaha powiedział: „Prorok rzekł: „Żaden z was nie jest do końca wiernym dopóki nie pragnie tego samego dla brata co dla siebie”. (Muslim i Bukhari)

Abu Hurejra powiedział: „Wysłannik Allaha po wiedział: „Ten, który wierzy w Allah / Boga Jedynego i Dzień Ostateczny niech mówi coś dobrego lub niech milczy. Ten, który wierzy w Allaha i Dzień Ostatni niech dobrze traktuje swojego sąsiada i ten który wierzy w Allah i Dzień Ostatni niech dobrze przyjmuje swojego gościa”. (Bukhari i Muslim)

Abu Hurejra powiedział: Wysłannik Allaha rzekł: „Nie zazdrośćcie sobie niczego. Nie zawyżajcie jedni drugim cen, nie nienawidźcie się, nie odwracajcie się od siebie, nie sprzedawajcie drugim tego, co zostało wcześniej sprzedane pierwszym, lecz bądźcie słudzy Allaha, braćmi. Muzułmanin jest bratem muzułmanina, ani go nie uciska, ani nie zawodzi, nie kłamie mu ani nim nie pogardza. Bogobojność znajduje się tu” i wskazał trzykrotnie na swą pierś. „Najgorszym czynem jest pogarda dla brata muzułmanina. Cały muzułmanin jest nietykalny dla innego muzułmanina, zarówno jego krew, własność, jak i cześć.” (Muslim)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s