Kiedy dziewczęta zaczynają nosić hidżab w islamie?

Kiedy dziewczeta zaczynaja nosic hidzab, ubior kobiety w islamie

Hidżab (arab.حجاب, dosłownie kurtyna, zasłona) – określenie, pochodzące od słowa haja, czyli skromność, tradycyjnie oznacza muzułmański skromny sposób ubierania się – zarówno kobiecy jak i męski. Obecnie znacznie częściej używa się go jako synonimu noszonej przez kobiety chusty, zakrywającej włosy, uszy i szyję, jednak nie ramiona i twarz.

Według islamu, niektóre części ciała ludzkiego są aurah, tzn. nie mogą być widoczne dla nikogo poza daną osobą i jej współmałżonkiem. U kobiet aurah obejmuje całe ciało z wyjątkiem twarzy i dłoni. U mężczyzn – obszar od pępka do kolan. Dodatkowo mężczyznom nie wolno nosić ubrań z jedwabiu (kobietom wolno).

Według hanbalickiej szkoły prawa muzułmańskiego, kobiety powinny zakrywać twarze nikabem lub burką. Zwyczaj ten nie jest jednak uznawany przez większość muzułmanów. W niektórych państwach islamskich (np. Arabii Saudyjskiej) zasłanianie twarzy przez kobiety jest nakazane przez prawo. (Wikipedia)

W islamie, wszystkie osoby stają się odpowiedzialne za swoje zachowanie w wieku dojrzałości. To właśnie wtedy nauki skromnego ubioru są zastosowane do każdej osoby, mężczyzny i kobiety.

Islamskie nauki o skromnej odzieży są oparte na Koranie, i na konkretnych wypowiedziach / tradycji proroka Muhammada ﷺ, znanych jako hadisy. W jednej z często cytowanych tradycji, jest powiedziane, że młoda kobieta odwiedziła żonę Proroka Muhammada ﷺ Aishę (ra), gdy miała na sobie przezroczyste ubranie. Prorok Muhammad ﷺ odwrócił wzrok i powiedział do niej:

„Jak młoda kobieta osiągnie wiek dojrzewania, nic nie powinno być postrzegane z niej oprócz tego i tego”, wskazując na jego twarz i ręce. (Przekazal Abu Dawud; odniesienie)

O proroku! Powiedz swoim żonom i swoim córkom, i kobietom wierzących, aby się szczelnie zakrywały swoimi okryciami. To jest najodpowiedniejszy sposób, aby były poznawane, a nie były obrażane. A Bóg jest Przebaczający, Litościwy! (Koran, 33:59)

Dlatego właśnie, w tym wieku oczekuje się, że muzułmańskie dziewczęta przyjmuja skromniejsze style sukni, które nie eksponują nic poza twarza i dloniami.

Już przed osiągnięciem wieku dojrzewania, wiele dziewcząt przyzwyczaja się do owych walorow skromności. Muzułmańscy rodzice są zwykle ostrożni w wyborze odpowiedniego ubrania, nawet dla swoich małych dzieci. Zakladając lub jeszcze nie hidżab, wiele młodych dziewcząt z własnej woli postanawia nie nosić juz krótkich spódniczek lub szortów, kusych bluzek lub topów bez rękawów w miejscach publicznych.

wpid-screenshots_2015-04-17-10-06-27.jpg

W niektórych rodzinach i kulturach, dziewczęta zaczynają nosić hidżab w okresie dojrzewania po prostu pod presją rodziny, lub społeczeństwa. Inne, decydują na własną rękę by zacząć noszenie hidżabu jeszcze przed osiągnięciem wieku kiedy jest to od nich wymagane, kierując się naukami islamu. Coraz częściej jednak zdarza się tak, że rodziny pozostawiają decyzję o noszeniu hidżabu jej samej. Przeważnie rodzice uczą córkę o jej islamskich odpowiedzialnościach ale ostatecznie pozwalają jej samej dokonać wyboru, kiedy w pełni rozumie i czuje się gotowa by zobowiązać się do decyzji.

Ważne jest aby pamiętać, że islamskie wartości skromności dotyczą zarówno mężczyzn jak i kobiet, i że odpowiedzialność za dobre wybory w tej dziedzinie spada na chłopców i dziewczęta w równym stopniu.

Zrodlo: islam.about.com.

Reklamy

2 myśli w temacie “Kiedy dziewczęta zaczynają nosić hidżab w islamie?

  1. Konwalia pisze:

    Dzień dobry! Proszę o informację, jak się dokładnie nazywa hidżab, który zakrywa, oprócz głowy, także piersi. Szukam na YouTube stylizacji hidżabu i większość piersi nie zakrywa, dopiero teraz znajduję poprzez wpisywanie „hijab cover chest”. Taki hidżab jest moim zdaniem najładniejszy i w sumie najbardziej zgody z zaleceniami. Np. ten: https://www.youtube.com/watch?v=usC_5WFC4Uw . Czy to jest al amira, czy ma jakąś inną nazwę uniwersalną? Lub ewentualnie chodzi mi o podobne „modele”. Pozdrawiam serdecznie. 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s