Co to jest bogobojność (TAQŁA) w islamie

wpid-screenshots_2015-05-29-13-21-03_20150611232943042.jpg

TAQŁA – pobożność, swiadomość o Bogu, powściągliwość, bogobojność; uczeni definiują ‚takła’ jako proces w życiu człowieka, który rośnie wraz z wzrostem wiary, w efekcie którego uzyskuje on przekonanie, że Bóg Jedyny / Allah widzi każdy jego uczynek i każde słowo. Będąc w stanie świadomości o Bogu, wierny chcąc zadowolić swego Pana, świadomie wykonuje dobro i unika czynienia zła w jakiejkolwiek formie.

By osiągnąć takła, muzułmanin czesto:

  • czesto szuka przebaczenia u Boga,
  • pamięta śmierć i jest jej świadomy
  • czyta Koran ze zrozumieniem,
  • wychwala Boga Jedynego i dziekuje mu za wszystko,
  • pości (nie tylko podczas Ramadanu, ale również nadobowiązkowy post),
  • robi inne dobre uczynki (np.: pomaga spoleczności, daje jałmużnę)

Bóg Najwyższy daje nam jasno do zrozumienia, że najbardziej szlachetnym człowiekiem w Jego oczach jest ten, kto ma taqła, jak czytamy w Koranie. 

《O ludzie! Oto stworzyliśmy was z mężczyzny i kobiety i uczyniliśmy was ludami i plemionami, abyście się wzajemnie znali. Zaprawdę, najbardziej szlachetny spośród was, w obliczu Boga, to najbardziej bogobojny spośród was! Zaprawdę, Bóg jest wszechwiedzący, dobrze świadomy!》 (Koran, 49:13)

Idealne islamskie społeczeństwo jest społeczeństwem świadomym Boga, które ma Taqła, które obdarza najwyższym szacunekiem tych, którzy objawiają dużą pobożność.

Choć taqła jest stanem serca i nie możemy ocenic jej obecności czy poziomu u innych ludzi, to wiele jej aspektow będzie odzwierciedlonych w ich charakterze i zachowaniu. Allah również zabrania roszczenia własnej czystości serca (pobożności).

《Tych, którzy unikają wielkich grzechów i szpetnych czynów, z wyjątkiem lekkich występków – zaprawdę, twój Pan jest wszechogarniający w Swoim przebaczeniu! On znał was najlepiej, kiedy stworzył was z gliny i kiedy byliście embrionami w łonach waszych matek. Przeto nie uważajcie samych siebie za oczyszczonych. On zna najlepiej tych, którzy są bogobojni!》 (Koran, 53:32)

wpid-screenshots_2015-04-29-17-42-29.jpg

《O wy, którzy wierzycie! Jest wam przepisany post, tak jak został przepisany tym, którzy byli przed wami – być może, wy będziecie bogobojni (mieli taqła):》 (Koran, 2:183)

Jak ty pracujesz nas sobą by zwiekszyć swoją TAQŁA?

Jedna myśl w temacie “Co to jest bogobojność (TAQŁA) w islamie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s